23 грудня 2019 р.

Пошук та зміна роботи: прораховуємо баланс фінансових та нефінансових чинників


Рівень:


Прагнення більшого заробітку є цілком здоровим для чоловіка, якщо він планує використовувати дохід для задоволення ВЛАСНИХ прагнень та інтересів. Це стремління є нормальним, якщо воно не обумовлене марнославним бажанням «бути не гіршим від інших», «відповідати очікуванням» тощо. Крайній варіант такого душевного зашквару — заробіток заради образу «справжнього чоловіка», який по суті є слухняним рабом меркантильних жінок.
Наприкінці року заведено підбивати його підсумки та складати плани на рік наступний. У зв’язку з цим деякі чоловіки всерйоз замислюються про зміну місця роботи, а дехто — про перехід на «вільні хліби» або започаткування власного бізнесу.
Водночас варто пам’ятати, що пропозиції кращого працевлаштування нерідко несуть приховані нефінансові втрати, про які не згадують в описі вакансій. Йдеться про відмову від неявних благ, які є своєрідним повітрям для нашої психіки: коли вони є, ми їх не помічаємо; коли ж ці блага зникають, з’являється відчутний дискомфорт.
Я спробував скласти список таких факторів. Звісно, він не є вичерпним, і кожен може сам його доповнити:
  • Вимушене спілкування з чужими людьми. Тобто з людьми, з якими вас об’єднує виключно місце роботи. За відсутності спільних інтересів вам доведеться забивати незручні паузи загальними темами, які вас в принципі ніколи не цікавили. Або вислуховувати розповіді колег про їхні побутові проблеми, дітей, хатніх тварин, газетну жовтизну про знаменитостей тощо. В обох випадках витрачатиметься ресурс нервової системи, а втома від такого спілкування добиватиме вас на додачу до втоми від самої роботи. По завершенні робочого дня єдиним бажанням буде якнайшвидше дістатися дому та впасти замертво на ліжко. Хіба ви так хотіли проводити дорогоцінний життєвий час?.. Також варто згадати про всякі корпоративи, єдиний «плюс» яких — безкоштовна їжа й напої. (Це якщо бенкет оплачує роботодавець. А якщо «скидаються» самі працівники… Чи не краще було б самому витратити ці гроші, влаштувати собі «свято шлунку» та запросити на нього тих, з ким вам справді цікаво?) Екстремальний варіант описаної проблеми — наявність у колективі токсичних людей, перебування поряд з якими стає нестерпним. Фріланс або дистанційна робота позбавлені вимушених контактів з «не вашими» людьми.
  • Зайва відповідальність. На верхню (головний біль) та нижню (геморой) голови. Особливо відповідальність матеріальна та кримінальна (наприклад, через нещасний випадок із підлеглим). Ретельно й тверезо зважте, чи перекриває високий дохід можливі матеріальні втрати, які можуть повісити на вас за посадою. Чи вартує він кількох років, які ви можете провести за ґратами?..
  • Більші часові витрати. Перш за все на транспорт, якщо нове місце роботи розташоване далеко від вашої домівки. Проте цей фактор може й не бути проблемою, якщо вам є чим зайняти час у дорозі. Якщо ви добираєтеся на роботу автівкою, можна паралельно записувати відеоблоги. Якщо громадським транспортом — можна переглядати на смартфоні корисний та цікавий контент, до якого у вас би ніколи не «дійшли очі» вдома. Сюди ж зараховуємо перерви між парами на викладацькій роботі: якщо вони є у вашому графіку, намагайтеся використовувати цей час максимально продуктивно для себе.
  • Регулярні відрядження та подорожі. По суті доповнення до попереднього пункту. Якщо ви домосід, цей чинник буде для вас негативним. Якщо любите відкривати для себе світ та заводити нові знайомства, то навпаки. Тут усе індивідуально.
  • (Не)нормованість робочого графіка. Комусь оптимально бути фахівцем своєї справи від 9-ї до 18-ї й ані хвилиною довше. Хтось нудиться від протирання штанів за графіком та надає перевагу гнучкому розкладу роботи залежно від обсягу замовлень. Тут також варто чітко вирішити, чи готові ви працювати понаднормово. Тобто чи перекриватиме збільшений дохід той час, який ви могли витратити на себе. (Нагадую,що саме час, а не гроші — істинно невідновний життєвий ресурс.)
  • Складність і креативність або рутинність завдань. Для когось найкраще, щоб робота була лише місцем заробляння грошей, де можна не напружувати мозок і роками виконувати одні й ті самі операції. Хтось навпаки відчуває кайф від можливості творчої самореалізації на робочому місці. Як правило, з опису вакансії більш-менш зрозуміло, наскільки рутинними чи творчими будуть ваші завдання.
  • Загальні несприятливі та небезпечні фактори. Наприклад, цілорічна робота на відкритій місцевості означає роботу і в мороз, і в спеку, і під рясним дощем. В усіх випадках організм переживатиме стрес, а тривалий регулярний стрес = хронічні захворювання. Іще більш ризиковані професії — ті, що передбачають перебування поряд з високореактивними хімікатами, потенційно інфікованими біоматеріалами, джерелами високої електричної напруги, високих температур, радіації тощо. Враховуйте, що жодні гроші не компенсують незворотну шкоду здоров’ю та втрачені фізичні можливості. І так, усі професії (навіть офісні) мають свій типовий букет професійних захворювань.
  • … (Доповніть цей перелік самостійно.)
Не існує універсальної шкали для грошового виміру цих та інших нефінансових чинників при виборі роботи. Можливо, доцільно самому розписати, який фінансовий бонус компенсує конкретний негативний фактор індивідуально для вас. Так само варто прикинути, до якої межі гроші не вартують відмови від зручностей, які ви матимете на менш прибутковому місці. Інший підхід — вимірювати важливість різних чинників у балах та підсумовувати ці бали залежно від характеристик конкретної вакансії. У будь-якому разі, якщо ви розробите свою власну систему фінансових та нефінансових «координат», то суттєво збільшите ефективність та осмисленість свого працевлаштування.

Немає коментарів:

Дописати коментар